صادرکنندگان کالا جهت فریت بار تجاری (ارسال بار با هواپیما)، به صورت صحیح می بایست به چندین نکته توجه داشته باشند. مهمترین نکته اینست که حمل هوایی کالای صادراتی مستلزم رعایت اصول بسته بندی تخصصی ، مورد تایید شرکتهای هواپیمایی، میباشد. این بدین معناست که بسته بندی جهت فریت بار، با بسته بندی جهت حمل زمینی درون شهری بسیار متفاوت است. جهت تضمین سلامت کالا در حمل بار هوایی میبایست اصول بسته بندی تخصصی جهت فریت بار به درستی رعایت گردد.

صادرکنندگان ایرانی از حمل بار هوایی (فریت بار) بعلت هزینه بالا نسبت به حمل دریایی یا زمینی دل خوشی ندارند. البته تا حدودی حق با این دسته از دوستان می باشد. درصورتیکه کالای صادراتی وزن زیادی داشته باشد و زمان رسیدن کالا به مقصد از فاکتورهای اساسی نباشد، حمل بار دریایی به صرفه است. حمل بار هوایی و فریت بار (ارسال بار هوایی) جهت اینگونه کالا مقرون به صرفه نخواهد بود.

درصورتی که بار صادراتی فضای یک کانتینر دریایی را پر نکند یا اینکه زمان رسیدن کالا به مقصد مهم باشد، چه بخواهید چه نخواهید، تنها راه حمل کالا بصورت هوایی میباشد. آندسته از تجار که به این نتیجه رسیده اند، بازهم به شرکت فرواردر هوایی، به چشم مزاحم نگاه میکنند. آنها با تلاش دائم خود درصدد حذف فرواردر بمنظور رسیدن به قیمت پایینتر در حمل هوایی هستند. غافل از اینکه هر کسی را بهرکاری ساختند. تجار می بایست توجه داشته باشند که فریت بار و بسته بندی تخصصی، ظرایف و نکته هایی بسیار دارد.

الزاما هر تاجر و فرستنده کالا از این نکات و ظرایف در حمل بار هوایی اطلاع ندارد. لذا سپردن امور بدست متخصص نه تنها هزینه اضافی نیست بلکه در بسیاری از موارد جلوگیری از خسارت است. خسارتی که از عدم آگاهی تجار نسبت به مطالب ریز و کلیدی صنعت حمل هوایی به وجود می آید. این مطالب شامل بسته بندی صحیح بار قبل از ارسال به فرودگاه ، انجام امور گمرکی، صدور بارنامه میباشد. که البته هر کدام از این مسایل حاوی نکات کلیدی میباشد.

نکات مهم و کلیدی فریت بار تجاری

 • بسته بندی اولیه بار شما می بایست محکم ، شکیل دارای علائم و نوشتارهای خاص به زبان لاتین باشد. همیشه قوانین کشور مقصد را به درستی مطالعه نمایید و سپس اقدام به ارسال بار نمایید. در صورتیکه این قوانین بدرستی رعایت نشده باشند، بار در مقصد مرجوع یا معدوم میشود. هزینه مرجوع یا معدوم بار در فرودگاهها بسیار گران است و جایی برای مذاکره و تخفیف وجود ندارد.
 • جهت انجام حمل از افرادی که منافعی در تجارت شما ندارند مشاوره بگیرید. افراد واسط و دلال(حق العمل کاران) مشاور خوبی جهت حمل بار شما نیستند. آنها فقط به دنبال منافع خود هستند. مطمئن باشید کسیکه قیمت حمل به شما میدهد صاحب شرکت و جواز کاری در امر حمل و نقل هوایی باشد.
 • سعی نمایید بار خود را همیشه با هواپیمای پهن پیکر به مقصد برسانید. هواپیماهای نازک پیکر(باریک پیکر) به قاتلین بار هوایی معروفند. بعلت اینکه بار شما به صورت فله ای بر روی چرخ های شرکت خدمات زمینی در فرودگاه بارگیری می شود. سپس دوباره به صورت فله توسط کارگران خدمات زمینی فرودگاه درون هواپیمای نازک پیکر بارگیری می شود. در مقصد یا فرودگاه ترانزیت دوباره به صورت فله توسط کارگران از هواپیما تخلیه شده، درون انبار قرار می گیرد. دقت کنید اینهمه بارگیری و تخلیه، توسط کارگران آموزش ندیده و بی تفاوت، بر روی بار شما انجام می شود. تمامی این بارگیری و تخلیه ها موجب ایجاد خسارت به بار شما در مقصد نهایی می شود. لذا حمل هوایی در صورتیکه بار حساس باشد، با هواپیمای نازک پیکر، موجب خسارت و بالا رفتن هزینه خواهد شد.
 • از طرف دیگر هواپیماهای پهن پیکر دارای ظروف بارگیری می باشند. در صورتی که بار شما بر روی پالت یا جعبه چوبی باشد، توسط لیفتراک بر روی این ظروف قرار میگیرد. سپس با طناب و تور محکم می شوند، هیچ گونه نیروی انسانی در بارگیری یا تخلیه بار دخالت نخواهد داشت. در این صورت درصد خطای نیروی انسانی و کارگران فرودگاه ها در عملیات زمینی پایین خواهد آمد. بار شما با اطمینان بسیار بالاتری به سلامت به مقصد خواهد رسید.
 • به توصیه ما همیشه بار خودتان (جدا از بیمه ایرلاین ها) ، بیمه نمایید. بیمه ایرلاین ها که ماکسیمم بعد از تایید نهایی( در اکثر مواقع پرداخت نمیگردد!) بیست دلار به ازای هرکیلو میباشد.
 • بار خود را حتما پالت کنید تا احتمال خرابی بار در هنگام حمل هوایی کم شود. پالت ها حتما باید به صورت اصولی شرینک شده و تسمه کشی شوند. این کار را در بیرون از فرودگاه انجام دهید، چون هزینه همین کار ساده در فرودگاه بسیار زیاد می باشد. توجه داشته باشید برای ارسال بار به آمریکا ، ارسال بار به کانادا ، ارسال بار به استرالیا پالت چوبی و جعبه چوبی احتیاج به سمپاشی دارد. حتی المقدور از پالت های پلاستیکی در این مسیر ها استفاده کنید.
 • کارخانه ها ، کارگاه ها و حتی پرسنل شما تجار محترم از ضوابط بسته بندی اصولی مانند حداکثر وزن هر بسته یا پالت و یا حداکثر ارتفاع و یا طول و عرض هر بسته یا پالت که مورد تایید ایرلاین ها و قابل حمل در هواپیما باشد هیچگونه اطلاعی ندارند. لذا جهت رعایت این نکات ظریف ، که عدم رعایت آن ها موجب می شود که شما در قسمت بار فرودگاه امام خمینی (کارگو فرودگاه امام خمینی) مجبور شوید به قیمت گزاف بسته بندی کالای خود را عوض کنید، حتما بسته بندی اصولی بار خود را به شرکت لاجیستوپک بسپارید که از هزینه های مجدد در بسته بندی و پالت بندی در فرودگاه که بسیار پرهزینه می باشد در امان باشید.
 • حتما بعد از انجام تسمه کشی و شرینک پالت های خود علامت مشخصه بر روی پالت های خود بگذارید. در صورت گم شدن پالتها، در طول مسیر حمل هوایی و در انبارها، براحتی قابل رویت و شناسایی میشوند. بار شما در داخل یک انبار یا محوطه وسیع به راحتی نمایان میباشد.
 • دقت داشته باشید که تمامی مدارک مورد نیاز در مقصد به بارنامه شما الصاق گردیده، به مقصد ارسال گردد. این مدارک شامل اینویس ، پکینگ لیست ، گواهی بهداشت و گواهی مبدا میباشد.
 • تگ ها و لیبل های شرایط حمل کالا به طور مثال لیبل شکستنی و … و شرایط دمایی(در صورت لزوم) در هنگام حمل بار هوایی اگر لازم هست بر روی بارنامه و کلیه مدارک ارسالی و همچنین بر روی تک تک پالت ها به طور خوانا ذکر شود.
 • یک نسخه از تمامی مدارک بار را در پوشه ای گذاشته. بر روی یکی از پالت ها الصاق نمایید. تا در صورت مفقود شدن مدارک در طول مسیر حمل هوایی توسط هواپیمایی ( این امر گاها اتفاق می افتد!). گیرنده کالا بتواند با این مدارک ترخیص بار را انجام دهد.

همانطور که مشاهده می کنید نکات فوق قسمتی از شرایط حمل بار هوایی میباشد که مردم به آن واقف نیستند. لذا صادرکنندگان کالا جهت به حداقل رساندن حالت اضطرار میبایست از مشاورین مطمئن جهت انجام حمل بار هوایی بهره ببرند. در صورت نیاز به مشاوره و یا استعلام با ما تماس بگیرید.